Aktualności

31.03.17
Taniec ku życiu – przestrzeń osobista i ogólna, czyli o znaczeniu granic
Jasne poczucie granic w życiu czy to dziecka czy dorosłego daje poczucie siły i bezpieczeństwa.

Teatr i taniec to przestrzeń, gdzie możemy doświadczyć wyznaczania i poszanowania granic. Drogą do tego jest odważne określanie kim jestem, czego chcę, czego nie chcę, jak lubię się poruszać, kiedy jestem szczęśliwy a kiedy nie itd.. które emocje chcę pokazać innym…

Granica w tańcu może odnosić się do rozróżnienia jego gatunków i stylów, poziomów, jakości i intensywności ruchu. Dzięki temu taniec jest wyrazisty daje wiele możliwości na wyrażenie siebie i komunikacji z drugim człowiekiem.

W tańcu odkrywam, że moje ciało ma konkretny kształt, uczę się je odczuwać od czubka głowy po koniuszki palców. Każda część ciała należy do mnie i tylko do mnie. Nikt bez mojej zgody, bez mojego zaproszenia nie może przekroczyć granicy mojego ciała.

To ja decyduję czy tańczę blisko innych, razem czy osobno, ale nadal szanuję decyzje innych. Taniec uczy stawiania granic ale i otwierania ich właśnie wtedy, kiedy tego naprawdę chcę. W tańcu mogę zaprezentować swoją wyjątkowość, bo przecież nikt nie zatańczy dokładnie tak jak ja.

Taniec tak jak życie, może być wypełniony poczuciem własnej wartości, sprawczości, siły, świadomości własnego piękna ale też dojrzałym byciem z innymi pełnym szacunku i wolności.

OPIS

Projekt  „Taniec ku życiu – przestrzeń osobista i ogólna, czyli o znaczeniu granic” jest projektem edukacyjnym w dziedzinie tańca, adresowanym do dzieci i młodzieży z zespołem Downa oraz ich pełnosprawnych rówieśników. Realizowany jest przez Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa ,,Tęcza’’ w Krakowie w ramach programu ,,Myśl w ruchu 2017’’.

Na początku kwietnia uczestnicy wraz z rodzicami wezmą udział w  interaktywnym spotkaniu pt. Zarys historii tańca. Wprowadzi to ich do tematyki całego projektu. Następnie w dwóch etapach i podziale na grupy wiekowe będą uczestniczyć w zajęciach, dzięki którym poznają w praktyce podstawy różnych technik tanecznych: taniec współczesny (dodatkowo rozszerzenie o zajęcia teoretyczne) , tańce żydowskie, tańce ludowe, hip-hop oraz – po przerwie wakacyjnej- trzy wiodące techniki: modern jazz, improwizacja ruchowa, teatr ruchu-teatr przedmiotu.

Dodatkowo uczestnicy projektu w towarzystwie rodziców wezmą udział  w trzech spektaklach tanecznych: balet, tańce dworskie, taniec współczesny.

Od września każda grupa będzie miała cotygodniowe warsztaty w „swojej” głównej technice oraz po jednym warsztacie z pozostałych dwóch wiodących technik. Wzbogaceniem projektu będą wybrane zajęcia z muzyką na żywo  (warsztat z grą na bębnach afrykańskich oraz akompaniament skrzypiec i instrumentów perkusyjnych). Listopad to czas prób, podczas których uczestnicy będą ćwiczyć razem. A następnie odbędzie się na scenie wspólny pokaz powarsztatowy – spektakl będący ukoronowaniem projektu.

HARMONOGRAM

W pierwszej części projektu uczestnicy będą mieć zajęcia każdorazowo o innym stylu tanecznym, w dwóch grupach wiekowych (dzieci i młodzież).Od września zaś zajęcia będą w trzech grupach wiekowych ( dzieci młodsze, dzieci starsze, młodzież) i każda grupa będzie się koncentrować na innym stylu. Zachęcamy również rodziców do czynnego udziału w zajęciach.

  1. Teatr ruchu – teatr przedmiotu

Cykl zajęć ruchowych skierowanych do najmłodszej grupy ( 8-13 lat z zespołem Downa)  Przedmioty zapraszają do działania w ruchu. Czy to jest piłka czy folia malarska, cyrkowy talerz ,piórko, linia dzieląca scenę na części –  to nie można wobec nich przejść obojętnie. Trzeba  wykonać gest, wykonać ruch. A zatem przedmiot jest pretekstem, czymś co wywołuje ruch i to nie byle jaki ruch – autentyczny, spontaniczny, będący zabawą, żartem, chwilą w żadnym wypadku nie stresującym powtarzaniem sekwencji choreograficznych, którym nie jesteśmy wstanie sprostać. Działania z przedmiotem są również okazją do wsparcia koordynacji, współpracy i koncentracji. Warsztaty z teatru przedmiotu będą zabawą,  która jakby mimochodem doprowadzi nas krok po kroku do stworzenia końcowego pokazu . W którym to właśnie ON – przedmiot stanie się partnerem scenicznym ożywianym przez Uczestników zajęć.

2.  Modern Jazz – Broadway Jazz

Zajęcia ( wiek 11 – 15 lat ), podczas których poznasz swoje możliwości ruchowe, poszerzysz swoje horyzonty, poczujesz się lepiej i bardziej pewnie. Ćwiczenia wzmacniające, rozciągające, elementy tańca klasycznego i piękne choreografie w stylu broadway oraz modern jazz. Poprzez taniec będziemy chcieli odkryć nasze piękno i wartość. Dzięki choreografiom nauczymy się jak poprzez ruch wyrażać siebie i ukazywać wyjątkowość każdego człowieka. Nadrzędnym celem zajęć jest dobra praca z własnym ciałem, akceptacja oraz rozkwit w talentach.

3. Improwizacja ruchowa

Zajęcia dla młodzieży z zespołem Downa. Poprzez różnorodne metody ćwiczeń uczestnicy poznają elementy ruchu i ciała oraz ich wzajemną relację. Skupimy się na  uwalnianiu wyobraźni ruchowej, relacji do przestrzeni i siebie nawzajem, indywidualnym sposobie poruszania całym ciałem, współpracy z innymi poprzez pracę z partnerem i grupą (wyczuwanie siebie nawzajem), otwarciu i zaufaniu do siebie i innych, rozwijaniu pamięci ruchowej. Warsztaty prowadzone będą przy zróżnicowanej w stylach muzyce.

Terminy zajęć:

1 kwietnia ( sobota)  Zarys historii tańca cz.1( prowadzenie Dominika Szala- Wentland)

22 kwietnia ( sobota)  Tańce ludowe ( prowadzenie Magdalena Trąbka)

5 maja ( piątek) Taniec współczesny ( prowadzenie Marta Zawadzka)

6 maja ( sobota)  Zajęcia praktyczne

13 maja ( sobota) Tańce żydowskie ( prowadzenie Marta Pietruszka)

27 maja ( sobota) Muzyka Czarnego Lądu cz. 1 (prowadzenie Katarzyna Zadora)

2 czerwca ( sobota ) Hip – Hop (prowadzenie Monika Malik)

3 czerwca ( sobota ) Hip – Hop ( prowadzenie Monika Malik)

24 czerwca ( sobota) Muzyka Czarnego Lądu cz 2 ( prowadzenie Katarzyna Zadora)

Od 8 września 2017 r. rozpoczynamy zajęcia w następujących trzech grupach i terminach:

 

IMPROWIZACJA RUCHOWA grupa starsza ( młodzież z ZD )

Prowadzenie : Marta Pietruszka

Miejsce: proszę o kontakt z koordynatorem projektu

Termin: soboty, godz. 11.30 – 13.30

 

TEATR RUCHU – TEATR PRZEDMIOTU grupa młodsza ( dzieci szkolne z ZD )

Prowadzenie: Aleksandra Barczyk

Miejsce: ZSiPS ul. Lubomirskiego 21

Termin: soboty, godz. 11.00 – 12.30

 

MODERN JAZZ – BROADWAY JAZZ grupa średnia ( dziewczynki ok. 10-15 lat )

Prowadzenie: Katarzyna Nieużyła

Miejsce: ZSiPS ul. Lubomirskiego 21

Termin: soboty, godz. 11.00 – 12.30