Data publikacji: 22.12.2023
Osoby z zespołem Downa zrzeszone w Tęczy wprost uwielbiają podróżować, dlatego z radością piszemy i realizujemy takie projekty, jak ten - Ahoj, przygodo!

Podróże kształcą. Ktoś by powiedział, że to banał, ale dla naszych beneficjentów każda wyprawa jest prawdziwą okazją do nabycia wielu umiejętności. A ponieważ wszyscy baaaardzo lubią wycieczki, my chętnie je organizujemy! 

Wybierając cel podróży, długość trwania wycieczki, opracowując program staramy się przemyśleć wiele ważnych aspektów. Te projekty nie są bowiem tylko okazją do przyjemnie spędzonego czasu wolnego - każdą wyprawę zamieniamy w trening umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia! 

Najmłodsi podróżują zazwyczaj z rodzicami, na krótsze - jednodniowe wyprawy. Gdy już się lepiej znamy startujemy z wycieczkami z opiekunami. Dla młodszych dzieci szkolnych uruchamiamy wycieczki z jednym noclegiem - bez rodziców! Starsi jeżdżą na dłuższe wyprawy, które próbujemy dostosować do ich pomysłów i propozycji. Dorośli mają najtrudniej - uczestniczą w wyborze celu wyprawy, przygotowaniu programu, rezerwacji biletów, szukaniu posiłków już na miejscu. W trakcie staramy się wybierać takie miejsca, gdzie możemy samodzielnie przygotować sobie śniadania i kolacje, ćwicząc kolejne umiejętności. 

Dla młodszych grup chętnie wybieramy takie lokalizacje, w których jesteśmy w stanie w największym stopniu zapewnić im poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Większość programu - warsztaty, aktywności - realizujemy na miejscu. Wspaniale sprawdza się tu Centrum Aktywnego Wypoczynku Borek lub Zaczarowane Wzgórze :) starszych chętnie zabieramy do większych miast, aby poza dobrą zabawą mieli okazję nauczyć się i doświadczyć czegoś nowego, a także trenować z nami jazdę komunikacją miejską, bywanie w restauracjach, miejscach publicznych. Tak realizujemy trening umiejęności społecznych! 

Podsumowaniem tej pracy są wyjazdy wakacyjne - zdecydowanie dłuższe :) w tym roku pierwszy raz spróbujemy zabrać na kolonię obecną grupę młodszych dzieci szkolnych! 

W tym roku zrealizowaliśmy sporo wycieczek, głównie dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego. Krótsze wycieczki odbyły się w ramach projektu Integracja w Małopolsce - III edycja, a dłuższe - Ahoj, przygodo! Ten ostatni sponsorował PFRON (środki będące w dyspozycji Województwa Małopolskiego). 

Dzięki niemu 11 najmłodszych spędziło 3 dni w Borku, 20 młodzieżaków i młodych dorosłych wyruszyła na podbój Katowic, 16 dorosłych odwiedziło Wrocław, a na koniec grupa 12 śmiałków wzięła udział w wyjazdowych warsztatach rozwoju osobistego! 

 

 

Wspierają nas

Partnerzy