Idea powstania Centrum

Centrum jest odpowiedzią Stowarzyszenia na dramat wojny za naszą wschodnią granicą. Wraz ze specjalistami skupionymi wokół Rodzinnego Centrum Położniczego KOALA zdecydowaliśmy się na uruchomienie kompleksowego punktu wsparcia kobiet uciekających przed wojną w okresie ciąży i połogu.

W ramach Centrum udzielamy wsparcia obejmującego: konsultacje ze specjalistami, warsztaty, zajęcia szkoły rodzenia, pomoc psychologiczną. W Centrum prowadzimy również magazyn darów, w którym kobiety mogą uzyskać pomoc rzeczową - ubrania, artykuły higieniczne, akcesoria niemowlęce, wózki, nosidła, laktatory etc.

Lokalizacja i wyposażenie centrum

Na cel prowadzenia Centrum wynajęty został lokal w Krakowie, przy ul. Piłsudskiego 29. Udało nam się uzyskać wsparcie IKEA Kraków na wyposażenie punktu oraz Wodociągów Krakowskich i JCC Kraków na kompleksowy remont.

Fundusze na prowadzenie działalności

Centrum prowadzone jest z różnych środków.

W 2022 roku główny trzon finansowany był ze środków Województwa Małopolskiego. Wszystkie konsultacje, warsztaty i zajęcia odbywają się dzięki realizacji projektu zadania publicznego pn. "Młode Mamy – Pomagamy: Od brzuszka do maluszka”, realizowanego w ramach otwartego konkursu ofert. Ten projekt to również dobrze wyposażony magazyn darów, z którego skorzystało już ponad 1000 pań i ich maluszków!

W 2023 roku część działań Centrum wspierała Kulczyk Foundation. W ramach grantu finansowane były zajęcia, warsztaty i niezwykle ważna pomoc psychologiczna.

Pozostałe działania finansowaliśmy ze środków Małopolskiej Tarczy Humanitarnej. Środki przeznaczone zostały zarówno na bezpośrednie wsparcie dla kobiet w ciąży, jak i ich dzieci w różnym wieku. Dla młodszych czynna była sala swobodnej zabawy, dla starszych - zajęcia grupowe. Całe rodziny wzięły udział w wycieczkach po Krakowie i okolicach, a dodatkowym atutem projektu była nauka języka polskiego.

Centrum tętni życiem również dzięki darowiznom. Wspierają nas osoby fizyczne - w tym ci, którzy wpłacają środki na naszą zrzutkę - oraz większe organizacje. Wśród nich nasi nieodłączni partnerzy, wśród nich Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni i Latter-Day Saint Charities. Od obu tych organizacji otrzymujemy wciąż masę pomocy, w tym środki na utrzymanie lokalu, doposażenie magazynu darów i sfinansowanie wynagrodzeń specjalistek.

Ten projekt to nie tylko wsparcie dla kobiet ciężarnych i mam - to także niezwykle ważna aktywizacja zawodowa Uchodźczyń.

Chcecie poznać naszych Absolwentów? To tylko kilka przemiłych maluszków!

Zdjęcia pięciu noworodków wraz z logiem stowarzyszenia Tęcza

Informacje o bieżącej pracy Centrum w języku ukraińskim