Data publikacji: 12.11.2024
Serdecznie zapraszamy na otwarte szkolenie adresowane do osób pracujących z osobami z niepełnosprawnością intelektualną - nauczycieli i terapeutów. Jego celem jest zachęcenie uczestników do refleksji nad udziałem osób z niepełnosprawnością intelektualną w życiu publicznym i poznanie sposobów na rozwój postaw obywatelskich w tej grupie beneficjentów działań edukacyjnych czy terapeutycznych.

Program szkolenia obejmuje:

1. Dorosłość osób z niepełnosprawnością intelektualną:

  • uwarunkowania rozwojowe,
  • ograniczenia i możliwości,
  • wpływ czynników środowiskowych

2. Osoba z niepełnosprawnością intelektualną jako obywatel:

  • jestem i chcę mieć wybór,
  • decyzyjność a jakość życia,
  • podporządkowanie i bunt,
  • ubezwłasnowolnienie i jego wpływ na psychologiczną sytuację osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz jej rodzinę i otoczenie.
3. Uwarunkowania wspierania rozwoju poznawczego w dorosłości:
  • rozwój po skończeniu szkoły,
  • doświadczenia kształtujące dorosłość, uwarunkowania rodzinne i społeczne.
4. Jak wspierać funkcjonowanie poznawcze, zaradność i decyzyjność osób z niepełnosprawnością intelektualną.
 
5. Praca z tekstem ETR, jako przykład możliwości wspierania rozwoju, odpowiedzialności i decyzyjności dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.
 
Szkolenie przeznaczone dla terapeutów i nauczycieli pracujących z dorosłymi lub wchodzącymi w dorosłość osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Obejmuje część teoretyczną i praktyczną. Część praktyczna realizowana jest na przykładzie doświadczeń pracy Stowarzyszenia Tęcza oraz z wykorzystaniem narzędzi - tekstów ETR opracowanych i używanych w naszej organizacji.
 
Szkolenie poprowadzi Grażyna Banach-Kociołek - mgr psychologii, działaczka społeczna, szkoleniowiec, doradczyni zawodowa, Prezeska Stowarzyszenia „Tęcza” w Krakowie i przedsiębiorstwa społecznego Społeczna 21. Od lat pomaga różnym instytucjom w lepszym rozumieniu potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną i dostosowaniu do nich oferty.
 
Szczegóły organizacyjne:
 
Termin: 23.11.2024, godz. 9:00 - 14:00
Miejsce: Centrum Wsparcia Rodziny TIPI, ul. Piłsudskiego 29, Kraków
 
 
Udział w szkoleniach jest bezpłatny, uczestnicy szkoleń otrzymają certyfikaty.
___
Szkolenie realizowane jest w ramach projektu “My też mamy głos! Zwiększenie udziału osób z niepełnosprawnością intelektualną i organizacji, które je wspierają w życiu obywatelskim”. Pokaż mniej

Wspierają nas

Partnerzy