Data publikacji: 29.12.2023
O tym, jak ważny jest wolontariat, wie chyba każda organizacja pozarządowa :)

Dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego, mieliśmy okazję realizować w tym roku projekt Rozwój centrum wolontariatu w Stowarzyszeniu Tęcza. 

To ciekawe przedsięwzięcie skupiało w sobie rozwój oferty dla kilku grup wolontariuszy. Wpisując się w aktualne trendy zaprosiliśmy do współpracy nie tylko studentów, których dotychczas było najwięcej w naszych szeregach, ale również uczniów szkół średnich i osoby dorosłe. 

Wraz z uczniami jednej z krakowskich szkół podstawowych zorganizowaliśmy spotkanie współprowadzone przez osobę z zespołem Downa. W ramach rewanżu uczniowie odwiedzili nas z drobnymi podarunkami z okazji Mikołajek! W zespole szkół zawodowych zaprzyjaźniliśmy się z uczniami, którzy przygotowują się do zawodu fryzjera. Opowiedzieliśmy im o zespole Downa, a oni zorganizowali dla nas projekt Metamorfozy, w ramach którego podpowiadali jak dbać o swój wygląd, a szczególnie o włosy. W zespole szkół rzemiosła i przedsiębiorczości dla szkolnego koła wolontariatu zorganizowaliśmy warsztaty i prezentację, a szkoła na rzecz naszej organizacji zorganizowała dzień prac porządkowych: transport nakrętek plastikowych oraz działania pomocnicze i porządkowe w kawiarni Społeczna Kaffka.

Studenci wzięli udział w webinarze i zrealizowali łącznie 80 godzin wolontariatu, towarzysząc osobom z zespołem Downa w zajęciach dodatkowych. 

Trzecią grupą byli dorośli - pracownicy dwóch firm, z którymi nawiązaliśmy współpracę. W obu miejscach przedstawiliśmy działania stowarzyszenia na rzecz poprawy jakości życia osób z zespołem Downa oraz wypracowaliśmy pomysłyna wspólne działania. Firma z branży hotelarskiej zaprosiła grupę dorosłych osób z zespołem Downa na spotkanie do hotelu, zorganizowała po nim wycieczkę, zaprezentowała stanowiska pracy jakie można podjąć w hotelu oraz przygotowała poczęstunek. Firma z branży produkcyjnej, po zapoznaniu się z działalnością stowarzyszenia, szczególnie zainteresowała się aktywizacją zawodową. Zorganizowała dla chętnych szkolenie, zaprojektowała, wyprodukowała oraz bezpłatnie przekazała wieczka, które będą wykorzystywane w działalności produkcyjnej.

Wypracowane efekty przerosły nasze najśmielsze oczekiwania! :) cieszymy się, że wokół nas jestt tak dużo chętnych do działania osób! W grupie siła!

Wspierają nas

Partnerzy